Fresh juice už z mixéru neuteče

Případová studie: UGO

Fresh juice už z mixéru neuteče.

Kamery chrání před krádeží všechny prodejny čerstvých lahůdek.

Případová studie UGO - 1

Mise

Společnost UGO provozuje více než 80 Freshbarů a Salaterií. Najdete je ve většině velkých nákupních center nebo na rušných místech. Drinky a saláty se připravují přímo na provozovnách a v tento moment ohrožuje stylové a moderně otevřené stánky možnost krádeže. Prioritou tohoto projektu tak byla ochrana majetku společnosti a personálu. Část prodejních míst kamery sice měla, ale tento systém nesplňoval veškeré provozní požadavky. Úkol byl tedy jasný. Zákazník požadoval centralizované řešení umožňující přístup desítkám uživatelů i mimo firemní síť. Navíc s možností přidávat další kamery, jak síť obchodů poroste.

Řešení

Kompletní řešení je postaveno na kamerách Axis a VMS systému NetRex MONITOR. Cloudové řešení a vzdálené přístupy tak může zákazník jednoduše ovládat přes webové rozhraní nebo telefon. Doposud bylo do systému připojeno přes 60 IP kamer a byly zřízeny přístupy pro pracovníky jednotlivých provozoven a jejich nadřízené, ale toto číslo pravděpodobně není konečné. Systém umožňuje jednoduše integrovat další kamery v případě dalšího růstu zákazníka.

Výsledek

Zákazník je velmi spokojený s novým kamerovým  systémem. Původně sice přemýšlel o využití inteligentních analytických funkcí, ale po důkladném zvážení a rozhodování pro ně nenašel vhodné využití. Jedná se tedy o čistě dohledovou instalaci, která má potlačit krádeže v prodejnách, a zvýšit tak bezpečí zaměstnanců. Kamera nijak nezasahuje prodej, ale kvalita záznamu  je vysoká a v případě krádeže snadno poskytne vysoce kvalitní záznam policii. Proto se připravují podklady pro další projekty a růst.

ugo-2
ugo-3
ugo-4

“  Celá instalace je velmi přesné dohledové řešení navržené přímo pro naše potřeby. Jsem velmi spokojen se systémem NetRex ve spojení se špičkovými kamerami Axis. Věříme v pevnou spolupráci i v následujících projektech.”

Lukáš Hefka, ICT specialista, UGO

(NE)bezpečí u stánku

Otevřený stánek přitahuje krádeže a firma pociťovala potřebu chránit svůj majetek i své zaměstnance.  Některé stánky sice už starší kamerový systém měly, nebo byly monitorované zabezpečovacím úsekem  obchodního centra, ale záběry byly nevyhovující. Kamery často nemířily na potřebný úsek rozlišení bylo špatné. Z toho důvodu přišli experti z NetRexu  s řešením ve svém cloudu.

Pro přístup na cloud pak  stačí jakýkoliv počítač s připojením na internet nebo  telefon a aplikace NetRex. Kamery mají SD kartu pro nahrávání ve vysokém rozlišení a v komprimované  formě bude každá kamera odesílat video do cloudu,  kde bude možné centrálně spravovat všechny prodejny. V případě krádeže je pak snadné přes cloud vytáhnout  z kamery HD záznam nebo dojet přímo na místo pro  kartu samotnou. SD karta tak zároveň zajišťuje neustálé nahrávání i v případě výpadku internetového připojení.

Nenápadné, malé, ale velice účinné

Největší výzvou se stal objem dat. Celkem bylo  nainstalováno 68 IP kamer, které natáčí 24/7 a neustále streamují video do cloudové služby. Aby bylo vůbec možné takový přenos stíhat, byl omezen přenos dat  na kameru na 280 kB/s při rozlišení 360p. Kamery  AXIS M3044-V pak ukládají data v rozlišení 720p při snímkové frekvenci 30 fps na SD kartu v kameře. Tento typ kamery byl vybrán i pro svůj zorný úhel 82° a  možnosti pokrýt celou prodejnu jednou kamerou.  Zákazník si zároveň velmi pochvaluje malý a nenápadný vzhled kamery. Cloudová služba umožnila i využití  funkce SmartSearch s pomocí zápisu metadat, která označují časové úseky, kdy došlo na kameře k pohybu. Při aktivní funkci SmartSearch kamera, kromě ukládání videa do daného úložiště, zasílá také informace o  pohybu v jednotlivých částech obrazu. Tato metadata následně slouží pro rychlé ex-post vyhledávání událostí v záznamu. Díky tomu je možné rychle detekovat  pohyb kolem kasy. Uživatelem vybrané úseky pak  administrátor snadno vyexportuje přes služby, jako  Dropbox, Google drive nebo YouTube. V praxi to pak  vypadá následovně. Na provozovně dojde ke krádeži, následně je kontaktována policie a ta se obrátí na manažera restaurace. Manažer si otevře záznam v cloudu ať je kdekoliv. Díky SmartSearch má označené všechny pohyby kolem kasy, a tak nemusí procházet celý den záznamu a hledat jeden krátký okamžik. Za půl hodiny nalezne manažer potřebný záznam a zadá export. Kamera po internetu automaticky vezme danou část nahrávky a vyexportuje ji v plné kvalitě na předem definované úložiště. Manažer může následně předat PČR kvalitní fotografii pachatele a během chvilky zvýšit šanci na dopadení pachatele.

Plány do budoucna?

Díky chytrému řešení přenosu dat i snadné integraci  nových kamer se nyní počítá s rozšířením na 80 kamer. Ani toto číslo však nemusí být konečné a bude jen na zákazníkovi, kolik kamer bude chtít ve svých stáncích osadit. Zákazník má nyní přístup přes jakékoliv zařízení s přístupem k internetu, tedy v počítači, tabletu i  telefonu. Každý manažer má svoje přístupy a je snadné limitovat, kdo které prodejny vidí. Dalším krokem bude nyní vybudování celého dohledového centra. Doposud používali na sledování kamer klasické počítače, ale nové bezpečnostní centrum umožní sledování mnoha kamer najednou a zvětšení záběrů vybrané kamery na jakýkoli velký monitor.